Фестивалът „Великден на тримеждието 2022”- Босилеград: В неделя, 24 април- избор на Цар/Царица на великденските яйца

Фестивалът „Великден на тримеждието 2022”, който традиционно се организира за пети път от Центъра за култура  „Босилеград”, в сътрудничество с Община Босилеград и Спортният  съюз при Община Босилеград,  тази година се състои от две части.

Централното събитие – състезание по чупене  на великденски боядисани яйца с богата културно-художествена програма ще бъде организирано в неделя,  на 24 април, от 10 часа на главното кръстовище в града.

В състезанието могат да участват всички граждани и гости на нашата община, които ще бъдат разделени в 6 възрастови категории – от най-малките до най-големи. Всеки участник ще получи готово яйце за състезанието и подарък, а победителите по категории ще получат цветни телевизори. Победителят във всички категории ще бъде обявен за  Цар, относно Царица на великденските яйца, тържествено  ще бъде коронован на престола и награден с електрически скутер.

Състезанието по  чупене на яйца се състои от три кръга. Първата игра „Силните продължават” е квалификация за следващият кръг, който изисква три победи. Във втората игра, наречена „Кутия на щастието“, на  принципа на теглене на жребий с номерата на печелившите яйца от предишната игра се теглят  на случаен принцип и състезателите се състезават помежду си, докато се получи победител във всяка категория. Третата игра „Светът остава на младите“ е състезание на победители от всички категории за спечелване на титлата  Цар/Царица на великденските яйца.

Посетителите на фестивала ще могат да се насладят на тържествена програма, с игри и народни песни в изпълнение на фолклорни състави на  Центъра на култура „Босилеград” и Спортно дружество „Младост”.

В рамките на фестивала е обявен и награден конкурс, който тази година се нарича „Великденско пъстроцветие“. Право на участие имат деца от 3 до 18 години, които ще се състезават в 4 възрастови категории.

Творбите, цветни готови мотиви и рисунки на тема Великден, ще бъдат представени на изложбата в хола  на  Центътра на култура  в четвъртък, на  21 април, от 18 часа. Въз основа на гласовете на посетителите на изложбата и експертното жури ще бъдат обявени тримата най-добри във всяка възрастова категория. Наградата за първо място е смарт часовник, за второ караоке тонколона, а за трето – ученически пособия.

Дванадесетте най-добри  участници ще бъдат известни в събота, а церемонията по награждаването ще се състои на централното събитие, на Великден, 24 април.

Кметът на общината Владимир Захариев покани всички граждани и гости на Босилеград да излязат в неделя,  на 24 април от 10 часа,   на  главното   кръстовище в центъра  на града, за да отпразнуваме  заедно най- радостният християнски празник – Великден.